مسافرت یا سفر کردن به جابه‌جایی انسان از محلی به محلی دیگر به هرمنظوری یا هرمدتی گفته می‌شود. این جابه‌جایی می‌تواند با وسیله یا بدون هیچ وسیلهٔ حمل و نقلی صورت گیرد.

سفر کردن به معنی از محل خود به جایی دیگر رفتن است سفر در عرفان به معنی توجه دل به خداست.

مسافرت جاده‌ای به مسافرتی گفته می‌شود که در جاده صورت گیرد. مسافرت‌های جاده‌ای معمولاً شامل طی مسافت‌های طولانی با خودرو هستند.
در ایران، سالانه ۳۵۰ میلیون سفر انجام می‌شود که از این تعداد، ۲۵۰ میلیون سفر، جاده‌ای است. بیشترین سفرهای جاده‌ای در ایران در تعطیلات و به خصوص در روزهای عید نوروز انجام می‌شود. همچنین میزان تصادفات جاده‌ای در ایران بسیار بالاست و به طور متوسط هر 24 دقیقه یک نفر بر اثر تصادف کشته می‌شود.

پیش از شروع رانندگی برای فواصل طولانی به این توصیه‌ها عمل کنید ;

از نقشه یا یک سیستم هدایتگر برای تعیین مسیرتان استفاده کنید،‌خروجی‌ها،‌فواصل تقریبی به کیلومتر و نقاط شاخص عمده را علامت بزنید.
شب قبل از سفر، به اندازه کافی بخوابید.
یک بطری آب و یک کیت کمک‌های اولیه همراه داشته باشید.
اطمینان حاصل کنید که چراغ‌های جلو و عقب و شیشه‌ جلوی ماشین پاک هستند.
به طور مرتب ماشین‌تان را سرویس کنید، و مطمئن شوید که پیش از شروع سفر مشکلی ندارد.

معمولاً مسافران، پول نقد و اموال ارزشمندتري نسبت به افراد بومي دارند، بر همین اساس ممكن است به راحتي هدف دستبرد يا حمله افراد ناشناس قرار بگيرند لذا توجه به نکات ایمنی در سفر، امری ضروری برای همه‌ی مسافران است.

قائم مقام وزير راه و شهرسازي گفت: سالانه در کشور 350 ميليون سفر در کل کشور انجام مي‌شود که 250 ميليون سفر، جاده‌اي است.

به گزارش(ايسنا) منطقه فارس، رضا پيلبان در مراسم بزرگداشت روز راهدار در شيراز افزود: علي رغم تمام تلاش هاي انجام شده هنوز هم آمار تلفات جاده اي در ايران در تناسب با جمعيت، بالاست.

وي راهداري را از مباحث اصلي قلمداد و تصريح کرد: سالانه حدود 100 ميليارد تومان برآورد اعتبار مورد نياز براي نگهداري از راه هاي کشور است.

قائم مقام وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه وضعيت راهداري امسال بهتر از سال هاي گذشته است، گفت: يک هزار و 175 اکيپ راهداري در قالب 10 هزار راهدار، هفت هزار و 800 خودرو و 625 راهدارخانه زمستاني در جاده هاي کشور فعالانه حضور دارند.

اين مقام مسوول با اشاره به تهيه ماشين آلات مورد نياز راهداري در سطح کشور، گفت: زماني شايد بازگشايي راه هاي اصلي مسدود شده به واسطه بارش برف در اولويت بود و گاه راه هاي روستايي تا مدت ها مسدود مي ماند اما اکنون با توسعه ارتباطات، بلافاصله بعد از انسداد يک مسير، تلفن هاي مسوولان و راه و ترابري به صدا درمي آيد و مردم خواستار بازگشايي راه ها مي شوند.
ساعت : 3:10 pm | نویسنده : admin | گردشگری | مطلب قبلی
Page : 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15